Topplista idiotisk färdigmat

Listan kan göras lång men jag nöjer mig med topp tio. Nomineringar till listan mottas med förtjusning.

1. Omelett

2. Pannkakssmet

3. Kokt potatis

4. Pannkakor

Som inspiration har jag följande texter från Konsumentverket och  Råd&Rön:

Konsumentverket om färdigrätter: “När Konsumentverket 2003 granskade 14 rätter visade sig ingen vara helt lyckad ur både miljö- och hälsosynpunkt. Bara två hade en bra balans mellan olika näringsämnen, enligt riktlinjer som Centrum för Tillämpad Näringslära tagit fram. Hälften var för feta.”

Råd&Rön Om Kronäggs omelett: “Är färdig omelettsmet – gjord på ägg, mjölk, modifierad stärkelse, konserveringsmedel och ytterligare fyra E-nummer samt med endast en dags hållbarhet i öppnad förpackning – en kylvara vi behöver?
– Vi vänder oss framför allt till ungdomar i 14–24-årsåldern som behöver ett nyttigt mellanmål eller en snabb lunch, men också till pensionärer som inte vill laga mat, säger Bengt Göran Andersson, vice vd på Kronägg.

Går det verkligen snabbare och enklare att göra omelett med hjälp av er omelettsmet?
– Det underlättar för den ovane och den som inte tror sig kunna laga mat. För att hålla nere priset – en förpackning avsedd för 2–3 portioner och baserad på 10 ägg är inte nämnvärt dyrare än 10 svenska ägg – använder sig Kronägg av billiga importägg från höns som lever i oinredda, trånga burar. I Sverige är sådana burar förbjudna.”

Bookmark and Share